Mestský okruh na L Racing 10. Rally Rožňava vyhrali Valoušek s Havelkovou

Svojou prvou sekciou na mestskej rýchlostnej skúške odštartovala L Racing 10. Rally Rožňava. Najrýchlejšiu technickú jazdu pomedzi obrubníky predviedli Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou na Forde Fiesta R5.

Aj keď sa hovorí, že prvá rýchlostná skúška a ešte ku tomu mestská superšpeciálka nikdy nerozhoduje o celkových výsledkoch, tak jej poradie aspoň načrtne ako by to mohlo vyzerať. Takto nejako dnes odštartovala rožňavská rally a to mestským okruhom o dĺžke 6 km, ktorý zdolali najrýchlejšie úradujúci majstri Slovenska, Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou. Podarilo sa im to aj napriek tomu, že ich štart nebol plánovaný, a tak sa s autom ešte poriadne nestihli zoznámiť: „S Fiestou som toho veľa nenajazdil, je to teda trochu zložité. Nechcem urobiť nejakú blbosť, dlho som nesedel v aute, je to už skoro polroka. Ďakujem, že vďaka všetkým zhodám okolností tu môžeme štartovať, lebo tá trať je nádherná, je to masaker. Skladba rýchlostiek je perfektná, teším sa na Uhornú, ktorú trochu poznám. Fabia je motoricky lepšia, takže my to musíme dohnať inde“, zhrnul český jazdec tesne pred svojím štartom na prvej rýchlostnej skúške.

Druhé a tretie miesto obsadili vozidlá WRC, na ktoré možno niektorí fanúšikovia pri pohľade na deväť vozidiel R5 pozabudli, ale teraz sa veľmi príjemne pripomenuli. So stratou štyroch sekúnd si druhú priečku na okruhu vyjazdili Tomáš Ondrej s Adamom Gomorim a tretie miesto so stratou ďalších sedem sekúnd získali Karel Trněný s Christianom Doerrom, obe posádky na Škode Fabia WRC. Je pravda, že tretími najrýchlejšími na okruhu boli Josef Semerád s Radom Moznerom na Mitsubishi, avšak posádka dostala 10-sekundovú penalizáciu za nesprávny prejazd retardérom a spadla na deviate miesto. Podobne dopadlo viacero posádok, ktoré tak budú mať zajtra možnosť na „reparát“ a dotiahnutie svojej straty. Posledná priečka v priebežnom hodnotení patrí víťazovi Rally Rožňava z roku 2008, Jozefovi Bérešovi ml. na Lade VFTS, ktorému sa podarilo zlomiť riadiacu páku. Zo súťaže odstúpila jedna posádka, Rastislav Zvalo s Martinom Vicianom, avšak ak stihne svoju zlomenú poloos opraviť, zajtra bude môcť reštartovať. V Slovenskom rally pohári priebežne vedú Tomáš Polovka s Danielom Turcsányim na Seate Ibiza.

Súťaž v sobotu pokračuje siedmimi rýchlostnými skúškami. Prvé vozidlo na štarte RS2 Poloma uvidíme o 8:43 hod.

Neoficiálne výsledky po RS1:
1. VALOUŠEK-HAVELKOVÁ, FORD Fiesta R5 4:45.6
2. ONDREJ-GOMORI, ŠKODA Fabia WRC +4,1
3. TRNĚNÝ-DOERR, ŠKODA Fabia WRC +11,0
4. KOČI-KOSTKA, ŠKODA Fabia R5 +13,0
5. GAVLÁK-HORNIAČEK, MITSUBISHI Lancer Evo IX +14,1

Zdenka Tamášová
Tlačový tajomník L Racing 10. Rally Rožňava